Yapay zekalı dronelar suçları önlemek için geliştiriliyor!

0
578

Yapay zekalı dronelar günlük hayatımızda yaygın bir hale gelmesi için tasarlanmaya başlandı. Skydio R1 drone modelinin otonom uçuşlardaki başarısı, Tesla’nın kendi kendine yol alan arabaları, Google ve Amazon gibi şirketlerden akıllı hoparlörleri yapay zekanın ne kadar hızlı bir şekilde hayatımıza girdiğinin kanıtı. “Eye In The Sky” adlı bir makalede, araştırmacıların yapay zekanın kalabalık bir alanda insan yüzlerini tespit edebileceğini ortaya koydu.

Cambridge Üniversitesi, Hindistan Ulusal Warangal Teknoloji Enstitüsü ve Hindistan Bangalore Hindistan Bilim Enstitüsü araştırmacıları, gerçek zamanlı olarak bir kalabalığın şiddet eylemlerini tanımlayabilecek teknoloji üzerinde çalışıyorlar. Sistem, buluttaki drone görüntülerini işleyerek şiddetli bireyleri gerçek zamanlı olarak algılıyor. “Hibrid Derin Ağ” adı verilen makine öğrenimi, görüntülerde neler olduğunu analiz ediyor. Bu analizi gerçekleştirmek için insan bedeninde 14 temel noktayı işaretliyor. GearBrain’e göre, araştırma ekibi şiddet eğilimi gösteren kişileri %94 oranında tespit edebiliyor. Bu oran kalabalık arttıkça %74’lere doğru düşüyor. Araştırmacılar, sistemlerinin zamanla daha iyi ve güvenilir hale geleceğinden emin ve Hindistan’da yaklaşmakta olan iki festival sırasında bunu test etmeyi planlıyorlar.

Cankurtaran drone Little Ripper Avustralya’da hayat kurtarmaya devam ediyor

Benzer teknoloji Avustralya drone şirketi Little Ripper tarafından bir süredir kullanılıyor. Onların drone cankurtaranları köpek balıklarını ve sörfçüleri birbirlerine yaklaştıklarında tespit edebiliyor ve sörfçüler zarar görmeden uyarılabiliyor.