Tarımda ölçüm yapabilen hassas sensörler OCN ve RGN farkı!

0
392
Tarımda ölçüm yapabilen hassas sensörler OCN ve RGN farkı!

Tarımda iyileştirici teknolojileri, drone ve yazılımlarıyla Amerika’dan sonra Avrupa’ya hızla yayılan Mapir hassas tarım sensörleri yakın zamanda bir araştırma yayınladı.

Verilere göre OCN filtresi, RGN filtresine göre bitkilerin sağlıkları ve toprak değerleri göz önüne alındığını daha sağlıklı veriler ortaya sunuyor. Survey3 için satılan en popüler model olan RGN (Red + Green + NIR) filtresi ile oluşan sonuçları daha iyi hale getirmek için Mapir yeni OCN (Orange + Cyan + NIR) filtresini hazırladı. Aşağıda, OCN filtresinin, RGN filtresine kıyasla sonuçlarınızı nasıl iyileştireceği görülmektedir. Önce sensörün topladığı ışığın filtre iletimindeki farklılıklara bakalım:

dronedestek Mapir tarım drone sensör

Dikkat edilmesi gereken ilk şey, bantların 3’ünün farklı olduğu, hatta yakın kızılötesi (NIR) olduğu. Kırmızı ışık yerine turuncu, yeşil yerine camgöbeği (mavi-yeşil) renklerini görür ve 850nm NIR yerine 808nm NIR yakalar. Bant genişlikleri de daha fazla kontrast sağlamak için biraz daha geniştir.

dronedestek Mapir tarım drone sensör dronedestek Mapir tarım drone sensör dronedestek Mapir tarım drone sensör

Kontrasttan bahsetmişken, NDVI indeksini hesaplamak için ışığı yakalamanın en büyük sorunlarından biri de toprağın piksellerde çok fazla parazit oluşmasıdır. Toprakta üzerinde yakın kızılötesi sensörlerle incelendiğinde çok fazla kırmızı ışık olduğulu görülür, bu yüzden toprak gürültüsünü azaltmak için turuncu ışık seçilmiştir. Aşağıdaki karşılaştırma fotoğraflarında, toprağın (kırmızı renkli) her zaman sarıyla nasıl bir araya geldiğini görebilirsiniz. Bu, toprak gürültüsü pikselinin bulanıklaşmasını ortaya çıkarır. OCN görüntüsünde dikkat edilmesi gereken, kırmızıdan yeşil piksellere çok daha fazla tanımlanmış bir geçişin olduğudur. Ayrıca, RGN filtresinin OCN filtresinin 120 metreden yakalayabildiği bazı küçük bitki örtüsünü bulanıklaştırdığı görülüyor.