PTT drone ile kargo dağıtımına başlıyor!

0
638
PTT drone ile kargo dağıtımına başlıyor! drone destek

PTT drone ile kargo taşımacılığı bu yıl başlayacak!

PTT Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Bozgeyik 2019 yılı içerisinde drone taşımacılığına başlayacaklarını söyledi. Antalya’da düzenlenen Uluslararası e-Ticaret Konferansına katılan PTT Yönetim Kurulu Başkanı Bozgeyik “2019’dan çok umutluyuz. Büyüme trendimiz son yıllarda her yıl rekor kırarak gerçekleşiyor. İnşallah drone ile kargo taşımacılığını bu yıl başlatmış olacağız” dedi.

PTT drone ile kargo dağıtımına başlıyor! drone destek

PTT Yönetim Kurulu Başkanı Bozgeyik toplantılarda e-ticaretin ödeme sistemlerinden, posta ve lojistiğe kadar her konunun masaya yatırılıp değerlendirildiğini ve bundan sonra uygulanacak stratejilerin belirlendiğini ifade etti; “Konferansta 5 ülke ile ikili iş birliği anlaşması imzaladık. Bunun ötesinde daha öncesinden imzaladığımız 16 sözleşmenin uygulamasına başladık. Oluşturmuş olduğumuz e- ticaret platformuyla bu işte ne kadar öncü olduğumuzu, lider olduğumuzu bir kez daha dünyanın önünde herkese göstermiş olduk. Buradaki meselemiz, ülkemizdeki ekonomik payımızı büyütmek olduğu gibi Dünya Posta Birliği’ndeki görevimiz dolayısıyla liderlik etmekti” diye konuştu.

PTT kargo taşımacılığında yerli drone kullanılacak

Türk mühendislerinin ürettiği milli Kargomat‘ı hakkında açıklama yapan Bozgeyik, “Kendi oluşturduğumuz e-ticaret platformumuzu burada bir kez daha tanıtma fırsatı bulduk. Yine büyük partnerlerimizle, GSM şirketlerimizle, bankalarımızla oluşturduğumuz ödeme sisteminin Türkiye Kart projesinin de burada bir anlamda altını çizmiş olduk. Bütün bunlarla, Türkiye’nin ne kadar hızlı bir şekilde büyüdüğünü, ne kadar hızlı bir şekilde kalkındığını ve dünyadaki lider ülke konumuna nasıl hızlı adımlarla yürüdüğünü, 2023 hedeflerine nasıl ulaştığını burada bir kez daha yaşamış olduk” şeklinde konuştu.

PTT Teknofest’te drone ile kargo taşımacılığını duyurdu!
PTT Teknofest’te drone ile kargo taşımacılığı hizmetini izleyicilere tanıttı.

Bozgeyik, drone taşımacılığına geçmek için milli mühendislerle ve üniversitelerle çalışma içerisinde olduklarını belirtti. Yerli drone Ape X ile başlayan gelişmeleri göz önüne alınırsa PTT drone kendi markasını oluşturması uzun bir süre almayacak gibi duruyor. Bozgeyik ayrıca; “2018 yılı içerisinde fiilen drone taşımacılığına başlamış olacağız. Biz bu teknolojiyi biliyoruz. Bu teknolojimiz var. Kendi mühendislerimizle bunu yapıyoruz ama bunlar coğrafi şartlara, ülkenin koşullarına ve iç sistemlere uygun şartlarda olan yerlerde ancak taşınabilir. Bunu fantastik olarak her yere hemen drone ile kargo taşınabileceğini düşünmek, gerçekçi olmaz. Bütün bunları bir planlama içerisinde yürütüyoruz. İnşallah bizim kendi “drone”larımızla 2018 yılında uçmuş olacağız” dedi ve “diyelim ki İstanbul’dan Adalar’a bir şeyin hızlı ulaştırılması gerekiyorsa, kargonun niteliği uygunsa onları taşıyacağız. Kuşkusuz, İstanbul trafiğini düşündüğünüzde iki saatte ulaşamadığınız yere yarım saatte ulaşabilir hale geleceğiz” ifadelerini kullandı.