Google AIY projesinde yer alan Vision Kit ve Voice Kit yapay zekalı “kendin yap” ürünlerini satışa sundu!

0
453
Google AIY Google, AIY projesinde yer alan Vision Kit ve Voice Kit yapay zekalı “kendin yap” ürünlerini satışa sundu!

Google AIY, DIY ürünlerine farklı bir açıdan bakarak her eve bir yapay zeka sokma konusundaki ilk ucuz ve karşılanabilir ürünü satışa sundu; AIY!

Google AIY, DIY (do it your self) ve AI’nin (artificial intelligence) bir kombinasyonu olarak duyuruldu. Bu kit hem yap-boz severler hem de teknoloji tutkunlarına hitap ederek, yapay zekanın gelişiminde korkulan şeytani robotların istilasının önüne geçmek için atılan ilk adım olabilir. Evinizde, en rahat halinizde, bir hobi ile ilgilenirken yapay zekanın etrafınızdaki objeleri, insanları ve bunlarla olan ilişkileri tanımlası oldukça kolay ve bir o kadar da sağlıklı olabilir.

Google, AIY kitin eğitimciler tarafından da yapay zekanın tanıtımı açısından kullanılabileceği görüşünde. İki farklı kiti 50 dolardan başlayan fiyatlara satışa sunan Google, Voice Kit ve Vision Kit olarak adlandırdı.

Google AIY Voice Kit, bir bakıma Google asistanı ve Google Home mini benzeri bir çalışma prensibine sahip olarak kullanıcılarına akıllı ses ile cevap veriyor

Google AIY Vision Kit, içerisinde kamera bulunduran bir DIY kiti ve kullanıcılara yüz tanıma özelliği ve muz, tornavida gibi binlerce nesneyi tanıyabilen akıllı kamera inşa etme fırsatı sunuyor. Kuşkusuz bu iki ürün de çeşitli engellerin önüne geçebilecek, insanlara pek çok kolaylık sağlayacak bir geleceğe açılan ilk kolay ulaşılabilir ürünler.

Google, AIY projesinde yer alan Vision Kit ve Voice Kit yapay zekalı “kendin yap” ürünlerini satışa sundu! dronedestek.com
(Raspberry Pi ile güç bulan proje, bir bakıma Google asistanı ve Google Home mini benzeri bir çalışma prensibine sahip olarak kullanıcılarına akıllı ses ile cevap veriyor)

Vision Kit ve Voice Kit içerisinde yakından tanıdığımız Raspbery Pi mini bilgisayar, USB ve SD card gibi çıkışlar yer alıyor ve açıklayıcı talimatlarla birlikte gönderiliyor

Google AIY Kit yanında bir de yeni bir uygulama olan Google AIY Project’i Google Play’den kullanıcılara sundu. Bu uygulama içerisinde geliştiricilere çeşitli ipuçları ve kendi cihazlarını yapmaları konusundan tavsiler yer alıyor. Google kısa bir süre içerisinde  Twitter üzerinden de pek çok etkileşim almış durumda.