FCC ve CE nedir ve neden önemlidir?

0
415
FCC ve CE

FCC ve CE nedir ve neden önemlidir? Para cezalarına dikkat!

Sadece drone teknolojilerinde değil cep telefonlarının, laptopların, kameraların kullanma klavuzlarında yer alan FCC ve CE bölümlerinin ne olduğunu inceleyelim.

Tekonolojik ürünleri yakından tanımanız bazı durumlarda hayat kurtarıcı olabilir. Özellikle henüz yeni bir teknoloji olan dronelar söz konusu olduğunda karşınıza oldukça ciddi para ya da hapis cezaları çıkabilir. Spec bölümünde FCC ve CE kısımlarında yer alan droneların uçuş menzillerine, kumanda kontrollerinde bulunan frekans aralıklarına dikkat etmelisiniz özellikle sık sık yurt dışı seyahatleri yapıyorsanız. Amerika ve Avrupa için kurallar oldukça farklı.

FCC: Federal Communications Commission

Türkçe karşılığıyla Federal İletişim Kurulu, Amerika’nın eyaletler arası ve uluslararası radyo, televizyon, telefon, uydu ve kablo iletişmini denetleyen ve elektronik cihazların kullanımı ve işlevi ile ilgili olarak oldukça geniş çaplı testler düzenleyen, Amerika’da satılan ürünler ve kullanımları için kuralları belirliyen bağımsız bir devlet kurumudur.

CE: Avrupa Uyumluluğu

Türkiye’de yaşayan drone kullanıcıları gerekli olan bilgileri CE adı altında kontrol eder. Avrupa Birliği’nde satılan her ürünün CE (Conformité Européenne) işaretini taşıması gerekiyor. CE, üye 27 ülke için uyulması gereken kuralları bir araya getiriyor.

FCC ve CE neden önemlidir?

Drone menzilleri açısından önemli olan CE ile drone modelinize göre ne kadar yukarı ya da ileri uçurabileceğinizi görebilirsiniz. Bu menzilin üstündeki uçuşlarda ceza alabilirsiniz.