En iyi DJI drone modelleri!

1
1097
En iyi DJI markalı drone modelleri

DJI’ın en iyi drone modellerini 20 saatlik araştırma ve gerçek uçuş testlerinin ardından belirledik. Hobi sınıfında, fotoğraf ve video üreticileri için incelenen 9 farklı drone modeli arasında DJI Mavic Pro sektöre kattığı ilham verici özellikleri ve uçuş kabiliyetleri açısından dikkate alındığında en iyi drone modeli olarak seçildi. Aynı fiyat aralığında yer alan rakip ürünlerden görüntü kalitesi, uçuş kolaylığı, otonom uçuş özellikleri ve kolay taşınması ile bir adım öne çıkıyor. Her çeşit çantada yeri olan Mavic Pro, 1 litrelik su şişesinden daha hafif.

#Drone Destek Seçimi

DJI Mavic Pro

Eski fotoğrafçıların dediği gibi; en iyi kamera her zaman yanında olandır. Bu sözün karşılığının drone dünyasında DJI Mavic Pro olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Olağanüstü taşınabilirliğe sahip olan bu cihaz ile seyahat etmesi oldukça rahat. Katlanmış boyutlarıyla 83mm yüksekliğe ve 198mm uzunluğa sahip drone, sadece 743 gram ağırlığında. Neredeyse istediğiniz her yere götürebilirsiniz, katlayıp çantaya atın. Uçuş süresi testlerinde ortalama 19 dakika havada kalıyor ve artık gözle göremediğimiz bir uzaklık olan 4 km mesafesinde uçuş yapabiliyor. Mavic yüksek çözünürlüklü kayıt yapabilen 4K ya da 1080p özellikleriyle geliyor. Görüntü ayarlarını kontrol edebileceğiniz ve anlık olarak izleyebileceğiniz DJI GO 4 uygulaması da canlı yayın akışı sağlayabilen pek çok özelliği içerisinde barındırıyor. Mavic Pro’nun tek dejavantajı, FPV deneyiminden yararlanmak için bir adet akıllı telefona ya da tablete ihtiyacınız olması ki bunlar da neredeyse yanımızdan pek ayırmadığımız cihazlar.

#Yüksek Hayaller

 DJI Phantom 4 Pro

DJI Phantom 4 Pro adeta uçan bir Sony RX100. 1 inçlik sensörü neredeyse  ½.3 inçlik Mavic Pro ve Karma’nın sensörlerinden 4 kat daha geniş, 20 megapiksel RAW ve JPEG fotoğraf alabildiği gibi bunun yanında 4k 60fps video da kayıt edebiliyor. Phantom 4 Pro’nun mekanik shutterı, manuel kontrolleri sayesinde tecrübeli fotoğrafçılar kendi ayarlarını kullanabilir. Yüksek Hayaller seçiminde yer almasındaki en önemli sebeplerden biri de ortalama 25 dakika uçuş yapabiliyor ve Mavic Pro’nun sunduğu, Sport Mode (saatte 65 km hıza kadar ulaşabilir) gibi akıllı uçuş modlarını da kullanıcılara sunması. Bu özelliklere ek olarak Draw Mode (ekran bir rota çizdiğiniz takdirde drone bu rotayı takip edebiliyor) diye duyurulan yeni bir uçuş modu da P4P’nun öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor.

#Bütçe Dostu

 DJI Spark

Giriş seviye drone modelleri arasında yerini alan ve kendine ait bir segment yaratan DJI Spark, bütçe dostu, akıllı ve çantada, hatta cepte taşıması kolay bir ürün. Ara sıra fotoğraf ve video kayıt alan ve sosyal medyada ilgi çekici görüntüler paylaşmayı sevenler için biçilmiş kaftan olan mini drone, Mavic Pro’nun yarısı kadar ağırlıkta. 1080p video kayıt yapabilen Spark, gimbalı ile bilirkte stabil, titreşimsiz görüntü alabiliyor. Akıllı uçuş modları olan Helix, QuickShot gibi kolay ve kullanması basit ve eğlenceli özellikleri sayesinde de her yaştan hobi kullanıcısı için tercih edilebilir.

#Sinemacıların Tercihi

DJI Inspire 2

Sinemacılar için pek çok yenilik getiren DJI, Zenmuse X7 kamerasını duyurduktan sonra sektörde pek çok şeyi değiştirdi. Geçtiğimiz aylarda lansmanını yaparak kullanıcılarına duyurulan kamera için DJI “The Next Stage in Cinematic Vision” vurgusunu yaparak, drone ile görüntü almak konusunda liderliği kimseye bırakmayacağının altını çizdi. Zenmuse X7, dünyanın ilk “havadan çekim yapabilen araçlar için üretilen Super 35 dijital kamera sensörü” ünvanı da çıktığı gibi almış oldu.

Inspire 2’nin sensörleri 54 km/s hızla uçuş yaparken engelleri 30 metreden görebiliyor. Inspire 2’nin güçlü motorları sayesinde drone, 0 ile 80 km/s arasına sadece 5 saniyede görebilirken Inspire 2’nin maksimum çıkabileceği hız (bu hız daha yüksekti ancak kısıtlandı) ise 94 km/s. Drone daha önce 104 km/s kadar çıkabiliyordu. Bazı Youtuberlar yayınladıkları videolar ile 140 km/s hızlara da ulaştıklarını idda ediyor.

#Endüstriyel Drone Çözümleri

DJI Matrice 200 serisi

En iyi DJI drone modelleri! endüstriyel drone çözümleri

Matrice serisi, özellikle tarım, arama-kurtarma, güvenlik, inceleme ve çeşitli endüstriye drone çözümleri için geliştirdiği Matrice 200 serisi adı altında bir araya getirdiği 3 drone ile oldukça başarılı bir girişim yaptı. Farklı model ve pozisyonlarda takılan gimbal kameraları ile Matrice 200 serisi artık neredeyse her alanda kullanılıyor. Matrice 200 serisi, Matrice 200, Matrice 210 ve Matrice 210 RTK adlı üç drone modelinden oluşuyor. Matrice 200 serisi, Zenmuse X4S, Zenmuse X5S, Zenmuse Z30, Zenmuse XT, Zenmuse XT2 kamera tercihleri ile kullanmak mümkün, aynı zamanda 7/24 havada uçuş yapması mümkün olan tethered drone teknolojileri için en çok tercih edilen dron olduğunu söyleyebiliriz. Matrice serisi ayrıca yakın zamanda duyurulan Zenmuse X7 ile de uyumlu olarak çalışıyor. Matrice 200 serisi aynı zamanda IP43 sertifikası ile yağmur ve kara karşı rezistansa sahip.

DJI Wind 8

DJI Wind 8 En iyi DJI drone modelleri! endüstriyel drone çözümleri

Henüz DJI’ın resmi sitesinde yer almayan ürün tamamen su ve toz geçirmez, uzun süreli uçuş zamanı, altına koyulan L Box ile 10 kiloya kadar taşıma yapabilmesi gibi pek çok özelliğiyle ön plana çıkıyor. DJI Wind serisi de 3 farklı drone modelinden oluşuyor; Wind 2, Wind 4 ve Wind 8.

DJI Agras

Yeni nesil spreyleme ve gübreleme seçenekleri sunan DJI Agras, tarım teknolojilerinde DJI’ın getirdiği yeniliklerden biri. Sentera gibi NDVI ölçebilen sensörler yardımıyla brlikte kullanıldığında yeni nesil çiftçiler verimli mahsüller üretmek artık çok daha kolay.

#Maker Hareketi

DJI destekli Ryze Tello

DJI ve Intel destekli Ryze’nin dronu Tello, maker hareketi için de başarılı örneklerden biri. 720p video çekim kalitesine sahip olan mini drone aynı zamanda MIT’nin geliştirdiği SDK destekli Scratch uygulaması ile birlikte genç yazılımcılar için kendilerini bu alanda geliştirme imkanını Tello ile ilk kez deneyimleyebilecekler. Akrobatik hareket kabiliyetine sahip olan Tello, 8D takla özelliği ve gelişmiş engel algılama ve Bounce Mode gibi yeni uçuş destekleri ile kullanıcılarn beğenisine sunuldu.