Dronlar suç oranını düşürmeye devam ediyor!

0
415
Dronlar suç oranını düşürüyor dronedestek.com

Meksika, Ensenada şehrinde tek bir dron, şehirdeki suç oranını yüzde 10, ev hırsızlıklarını ise yüzde 30 oranında düşürdü.

Meksika’nın Ensenada şehrinde devriye gezen drone, şehirdeki suç oranını yüzde 10, ev hırsızlıklarını ise yüzde 30 oranında düşürdüğü yetkililer tarafından raporlandı. Polis departmanı tarafından yapılan açıklamaya göre DJI Inpire 1 model drone ekip içerisinde kullanılmaya başladığından itibaren 500’den fazla suçlunun yakalanmasına yardımcı oldu.

Dronlar toplum hayatında önemli bir yere sahip olmaya başladı

Drone kullanımını önemli bir başarı olarak nitelendiren Ensenada Polis Gücü Baş Teknoloji Sorumlusu Jesus Ramos Avendaño “Acil durumlarda olaylara çok daha hızlı müdahale edebiliyoruz ve yasa dışı işler yapan kişileri uzaktan gözlemlememize dronlar kolaylık sağlıyor” dedi. 4 ayda Avendaño’nun departmanı her gün ortalama 25 uçuş gerçekleştirdi (toplamda 1600’den fazla). Uçuş bölgeleri 911 Acil Yardım hattına gelen telefonlara göre tespit edildi. Cape adlı yazılım sayesinde otonom uçuşlar gerçekleşirken aynı zamanda ofiste oturan bir memur tarafından da görüntüler anlık olarak incelenebiliyor ve yüz tanıma programlarıyla eş zamanlı kontrol ediliyor.

“Dronlar sayesinde hırsızlardan daha hızlı hareket ediyoruz”

Cape CEO’su Chris Rittler, Ensenada’nın 522 bin nüfuslu bir şehir olduğuna dikkat çekerek, “Hırsızların zihninde bir eve girdikleri andan itibaren polisin oraya intikal edeceği süreye dair bir saat işliyor. Dronun varlığı bu zaman aralığının ciddi şekilde daralmasına sebep oluyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Bu durum suçla mücadele açısından oldukça iyi bir haber olsa da bir de çetelerin drone teknolojilerini kullandığı bir senaryo var. Polislerin ve çetelerin drone savaşları tarihte yerini alacak gibi duruyor.