Turkcell uçan baz istasyonu Dronecell ile hayat kurtaracak!

0
1031
Dronecell Turkcell uçan baz istasyonu

Dronecell, Turkcell tarafından özellikle acil durumlarda iletişim ağı kesilen ya da iletişimin çok yoğun olduğu konser, maç vb etkinliklerin yapıldığı bölgelerde kullanılmak üzere geliştirilen yeni nesil drone teknolojisini tanıttı.

Turkcell’den uçan baz istasyonu

4.5G teknolojili Dronecell, uçan bir baz istasyonu olarak drone teknolojisini kullanarak belirlenen koordinatlara göre baz istasyonu olarak gönderilebilecektir. Ayrıca Dronecell, havadan 120 metre yükseklikten 5 kilometrekarelik bir alana kadar 4.5G hizmetinde iletişim ağı verebiliyor olacaktır.

Dronecell Gediz Sezgin

Dronecell sayesinde doğal afetlerde ve acil durumlarda iletişim sağlanacak

Toplumsal duyarlılığı da öne çıkaran Dronecell özellikle deprem, sel, heyelan gibi doğal afetlerde ve acil durumlarda kesilen iletişim ağına karşı kurtarıcı rol oynayacak. Hepimiz 19 ağustos depreminde sevdiklerimizle iletişim kurmakta oldukça zorlanmıştık, Dronecell ile bu durum tekrardan yaşanmayacak.

Dronecell üzerinde 4.5G baz istasyonu bulunuyor

Konu ile ilgili Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, “Tamamen yerli teknolojiyle ürettiğimiz Dronecell, üzerinde 4.5G baz istasyonu bulunduruyor. Dronecell’i ihtiyaç noktalarına çok daha hızlı iletişim sağlamak için geliştirdik. Özellikle doğal afetlerde ulaşımın zor olduğu ancak acil iletişim gereken bölgelere havadan ulaşarak 4.5G servisini vermek için kullanacağız. Bunun dışında konser, maç, miting gibi insanların geçici ama yoğun olarak toplandığı sosyal alanlarda daha hızlı iletişim sağlamak için Dronecell ile hizmet vereceğiz” ifadelerinde bulundu.

Dronecell drone modelinin teknik özellikleri

Dronecell’in teknik özelliklerinden bahsedecek olursak 80 cmlik çapı olan 8 pervane, 50 kg kadar taşıma gücü, 4.5 teknolojisi ile 300 Mbps’a kadar veri indirme hızı ve 120 metre yükseklikte yaklaşık 4 saat kadar havada kalabilmektedir.