Drone ile fotoğraf ve film çekimi için alınması gereken izinler!

0
1296
Drone ile fotoğraf ve film çekimi için alınması gereken izinler!

Drone ile fotoğraf ve film çekimi mutlaka alınması gereken izinler!

Drone ile işlerinizi yaparken ya da belirli bölgelerde hobi amaçlı uçuşlar yaparken alınması gereken çok önemli izinler vardır. Özellikle fotoğrafçıları ve sektörün profesyonellerini ilgilendiren bu izinleri almamanız takdirde oldukça yüklü miktarlarda para cezalarına çarptırılabilirsiniz. Drone satın aldıktan sonra ilk önce yurtiçinden alınan drone için kayıt sistemine girşinizi yaptırıyorsunuz. Daha sonra istediğiniz çekim yapmak istediğiniz bölgeyi netleştirin. Drone kullanırken sivil ve askeri kurumlarla koordinasyon gerektiren, uçuşa müsaade edilen yerleri tercih etmek gerekmektedir.

uçuş izni Drone ile fotoğraf ve film çekimi için alınması gereken izinler!

Uçuş izni nasıl alınır?

İHA0 ve İHA1 sınıfı İHA’lar için, uçuş yasağı olmayan bölgelerde SHGM’den uçuş izni alınması gerekmemektedir. Bunun dışındaki tüm İHA uçuşları için izin alınması zorunludur. Uçuş izni alacakların öncelikle Sivil Havacılık Kurumu sistemine kayıt olmaları gerekir.

Uçuş izni almak için işletmelerin, Sivil havacılık Genel Müdürlüğü‘nde yer alan Elektronik Belge Yönetim Sistemi‘nden alınmış Referans Numarası veya Kayıt Numarası ile birlikte Uçuş İzni Talep Formu’nu doldurarak uçuş yapmayı planladıkları tarihten en geç 10 iş günü öncesinden resmi yazı ya da faks kanalıyla ilgili bölüme ödeme yaptığına dair dekontla birlikte başvurmalıdır.

Uçuş izni talep formuna buradan ulaşabilirsiniz.