Drone teslimatında Dünya nerede?

0
583
Drone teslimat dronedestek

Drone teslimatı denilince akla ilk gelen şirket olan Amazon’un ardından ülkemizde de PTT’nin drone teslimatıyla ilgili yaptığı çalışmalar dikkat çekmişti. Ancak uzun süredir konuşulan ve bir türlü tam olarak ne zaman faaliyete geçeceği belirli olmayan bu dağıtım alanında Dünya’nın nerede olduğu bir merak konusu.

Drone teslimatı için izin alınması en öncelikli şart

Workhorse Group geçtiğimiz günlerde, FAA’nın işbirliği ile Ohio’da drone teslimatı gerçekleştirdiklerini açıkladı. Mevcut yönetmeliklere izin verilmeyen uygulamalara uyum sağlamak için tasarlanmış olan UAS Entegrasyon Pilot Programı’nın bir parçası olarak listelenen bir proje sayesinde bölgenin vatandaşları artık drone tarafından teslim edilen paketlere sahip olmayı seçebilirler. HorseFly sistemi drone paket teslimatı için mevcut FAA güvenlik yönetmeliklerine uygun ve şu anda, her paket teslimat sürücüsünün görüş alanı içerisinde teslim edilmektedir.

Drone teslimat dronedestek

Drone teslimatı nasıl çalışır?

Müşteriler, bir uygulama aracılığıyla paketleri kabul etmeyi tercih ederler. Bu sistem mevcut çevrimiçi e-ticaret platformlarıyla sorunsuz bir şekilde bütünleşmek için tasarlanmıştır. Daha sonra, HorseFly İHA Teslim Sistemi ile entegre edilmiş olan Workhorse elektrikli teslimat kamyonu, evinize doğru yola çıkar. Kamyon teslim sürücüsü paketi yükler ve HorseFly dronu havalanır. HorseFly drone teslimat kamyonunun tavanından bağımsız olarak yola çıkar ve siparişi veren kişi tarafından uygulamalar aracılığıyla izlenebilir. Drone otonom olarak iner ve paket serbest bırakılır. Drone planlanan bir durakta teslimat kamyonuna geri döner ve bir sonraki teslimat için otonom olarak kendini tekrar şarj eder.

Drone teslimat dronedestek

Drone teslimatı sadece bir reklamdan mı ibaret?

Paket yolculuğunun çoğunu kamyonla alırsa, neden bir drone ile kalan teslimat işlemi yapılıyor diye sormakta haklısınız. HorseFly sistemi, sürücülerin verimliliğini artırmak ve son mil teslimatının maliyetini önemli ölçüde azaltmak için çalışmak üzere tasarlandı. Paketleri teslim etmek için ekstra sürüş mesafesini ortadan kaldırarak önemli maliyet tasarrufu sağlamayı hedefliyor. Sürücüler saat başına 2 veya 3 kadar yapılan teslimat sayısını artırabilirse, UPS, FedEx veya Posta Servisi gibi dağıtım sağlayıcıları milyonlarca tasarruf sağlayabilir. Bu tür “son mil” drone teslimatı yasal olsa da, büyük ölçekli uygulama için hala büyük engeller vardır. Bu teslimata uygun araç üretimi, mevcut sistemlere entegrasyon ve mevcut perakendecilere entegrasyon yıllar alabilir.

Drone teslimat dronedestek

Amazon’un patronu patent almaya devam ediyor

Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından GeekWire aracılığıyla duyurulan en son patent ise İHA’ların bir teslimat adresine ulaşmasını gösteren çeşitli yöntemleri içeriyor. Drone yaklaşırken nasıl haber verebileceğine dikkat çeken Amazon’un yeni patenti sipariş veren kişinin kendi istediğine göre çeşitli özelliştirmeler yapılabileceğini belirtiyor. Planlanan drone dağıtım hizmeti için diğer patentler arasında uzun mesafeli teslimatlarda drone şarj istasyonları olarak kullanılmak üzere çeşitli platformalar öngörülmüş. Bunlar arasında sokak lambaları, kilise kulelerinin üst kısımları gibi çeşitli ütopik fikirler yer alıyor.