Drone teknolojisinin gelişmesi çetelerin ekmeğine yağ sürdü!

0
354
Drone teknolojisinin gelişmesi çetelerin ekmeğine yağ sürdü!

Amerika Birleşik Devletleri’nin drone kullanan çetelerle başı dertte

Amerika’da geçtiğimiz yıl yapılan bir baskın sırasında çete üyelerinin kullandığı dronlar operasyonun başarısız geçmesine neden oldu. FBI’ın rehineleri kurtarmak için yaptığı bir baskın, çete üyelerinin kullandığı dronların nedeniyle başarıya ulaşamadan sona erdi. Çete üyeleri baskını yapan görevli memurlara bir drone sürüsü göndererek ekibin dikkatini dağıttı.

FBI’ın Operasyon Teknolojileri Müdürü Joe Mazel drone saldırılarının kendileri için beklediklerinden daha zorlu olduğundan bahsederek, gerçekleşen olayın detaylarını paylaşmaktan kaçındı. Mazel, şüphelilerin FBI’ın geleceğini tahmin ederek dronları sırt çantalarına taşıdıklarını bildirdi. Çete üyeleri FBI’ın sadece dikkatini dağıtmadı aynı zamanda YouTube üzerinden canlı yayınlanarak diğer çete üyelerine bilgi sağladı ve bu şekilde diğer çete üyeleri polislerin konumu hakkında bilgi sahibi oldu. Dronlar bir süredir polislerini konumlarını belirlemek için suç örgütleri tarafından kullanılıyor.

Görgü tanıkları dronlarla takip ediliyor

Durum sadece saldırmakla kalmıyor. Suç örgütleri karakollara ifade vermek için gelen kişileri dronlarla takip ediyor. Bu yüzden pek çok kişi karakola gidip ifade vermekten çekiniyor. Ayrıca soyguncular tesislerin çeşitli güvenlik açıklarını öğrenmek ve gece bekçilerinin giriş çıkış saatlerini öğrenmek ve davranışlarını gözlemlemek için de insansız hava araçlarını kullanıyor.

Sınır güvenliğini için dronlar büyük tehdit

Avustralya’da bazı suç örgütleri ülkeye yasa dışı olarak giren konteynırları dronla gözlemliyor ve yetkililerin konteynırdan şüphelenmeleri durumunda hareket geçiyor. Ayrıca dronlar uzun süredir sınırlardan uyuşturucu kaçakçılığı yapan suç örgütleri tarafından da kullanılıyor.

Büyük yenilikler getiren insansız hava araçları aynı zamanda pek çok yeni suç tekniklerinin de kapısını aralamaya başladı. Bu yüzden Amerika başta olmak üzere pek çok ülke dronlara karşı yeni yasal düzenlemeler getirerek bu suç teşebbüslerinin önüne geçmeye çalışıyor.