İnsansız Hava Aracı, drone SHGM sistemine nasıl kayıt edilir?

1
804

SHGM / yurtiçinden alınan drone için kayıt sistemi

SHT-İHA Talimatı gereğince 500 Gr. üstü İHA sahibi bireysel kişi veya ticari kuruluşların Sivil Havacılık Genel Kurulu sistemi üzerinden İHA’larını kayıt ettirmeleri ve sistem üzerinden gerekli kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra uçuş yapmaları gerekmektedir.

Bireysel kişiler yurtiçinden satın aldığı İHA çeşitleri için buradan aşağıda belirtilen adımları izleyerek İHA’larını kaydettirebilirler:

Bireysel uçuş için 500 gr ve üzerindeki IHA’sı olanlar sisteme kayıt olmalıdır

Sisteme kayıt olmak için talep edilen bilgiler girilir ve kullanıcı sözleşmesi onaylanır. “Kayıt Ol” butonuna bastığınızda kayıt işleminiz tamamlanacaktır. Belirlediğiniz şifreyle “Giriş Yap’” tıklayarak sisteme girebilirsiniz.

İnsansız Hava Aracı, drone SHGM sistemine nasıl kayıt edilir?

Satın alınan drone aracının İHA kaydı

Satın alnın İHA kaydı alanına, satın aldığınız ürünün ismine ilişkin bilgileri girmeniz gerekmektedir.

Hatırlatma: Eğer satın aldığınız İHA’yı bu sayfada görüntüleyemiyorsanız satın aldığınız kurum ile görüşerek Sivil Havacılık Kurumu’na gerekli kayıtları yaptırmasını talep etmelisiniz.

Satın alınan İHA’yı seçtikten sonra üstüne tıklandığında açılan sayfada satın alma amacınızı işaretlerek satın almayı onaylayınız.

Daha sonradan herhangi bir sebeple kullanmaktan vazgeçtiğiniz, hurdaya çıkan İHA’nızın hurdaya ayırma işlemini Bilgilerim / Şirket Bilgileri / İHA’larım – Şirket İHA’ları sayfasından gerçekleştirebilirsiniz.

drone kayıt

İHA satış kaydı

İHA satış kaydını “İHA Satış Kaydı” sayfasından bireysel kişiler TC kimlik numarası ile, şirketlerde vergi numarası ile kayıt edebilirler.

Kayıt işlemini yapan kişinin sistemde kayıtlı olmasına gerek yoktur. Direkt satış kaydı girilebilir.

Yurtiçinde İHA satan şirketler, 500gr ve üzeri azami kalkış ağırlığındaki İHA’ların satışını aynı gün içerisinde İHA Kayıt Sistemine kaydetmek zorundadırlar.

Satın alım yapan müşteri, İHA satın aldıktan sonra ilgili ürün kaydı şirket üzerinden çıkarak kendi üzerine kaydolacaktır.

İnsansız Hava Aracı, drone SHGM sistemine nasıl kayıt edilir?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü‘ne yapılacak olan drone kayıtları hakkında bize yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz!