İki öğrenci drone ile mayınları tespit etti!

0
305
drone mayın termal kamera drone destek

Drone ve termal kamera kullanan Jasper Baur ve William Frazer kara mayınlarını tespit etmeyi başardı!

New York’taki Binghamton Üniversitesi’nde Jeoloji ve Jeofizik mühendisliğinde eğitim gören iki üniversite öğrencisi olan Jasper Baur ve William Frazer, kızılötesi kameralarla donatılmış DJI Phantom 4 droneları hackleyerek termal kameralar yardımıyla kara mayınlarını tespit etmek için bir çözüm buldu. Mayınlar, etraftaki kayalardan daha fazla ısı yayıyor.

drone mayın termal kamera drone destek
Mayınlar, etraftaki kayalardan daha fazla ısı yayıyor.

6 Şubat günü projeleri “Gelecek Teknolojiyi Yarat” yarışmasında “Havacılık ve Savunma” kategorisinde birinciliği kazandı. İki genç, drone temelli çözümleri kullanarak mayın tarlalarının neden olduğu çok kaybın önüne geçmeyi hedefliyor.

drone mayın termal kamera drone destek

2018 Kara Mayını İzleme raporuna göre geçtiğimiz yıl 4,523 kara mayınlarının neden olduğu toplam 7,239 ölüm gerçekleşti. Bu sayı oldukça üzücü. Bauer ve Frazer özellikle Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen ve 1989’a kadar süren Sovyet-Afgan savaşı kadar yakın zamanda kullanılmış olan mayınları inceledi.

Frazer, “Geleneksel kara mayınının elektromanyetik yöntemlerle çok kolay bir şekilde tespit edilebilen bir tür metalik muhafazaya sahipken diğerlerinin çoğu plastikten yapılmıştır” dedi. “Bulması da zor, çünkü plastik bir kara mayını iPhone’unuz kadar ya da daha küçük olabilir.”

Geliştirdikleri drone bazlı mayın tespit metodu, mayınlar ve mayınların çevresindeki ısı farklarından faydalanıyor. Mayınlar çevrelerinden daha hızlı ısınır ve bu da termal kameralarla algılanabilir. Termal kameraların drone’a monte edilmesi sayesinde geniş bir bakış açısıyla daha hızlı taranmasını sağlayarak mayınları tespit ederek olası tehlikelerden uzak tutar. Mayınları Yasaklama Uluslararası Kampanyası kapsamında, 2025 yılına kadar dünyayı mayınsız hale getirilmeye çalışılıyor. Baur ve Frazer’ın projesi hayata geçerse, dronelar bunun gerçekleşmesinde büyük rol oynayacak.