Drone lideri DJI ve Microsoft bir araya geldi!

1
466
Drone lideri DJI ve Microsoft bir araya geldi!

Çinli lider drone şirketi DJI ve Microsoft yazılım geliştiriciler için bir araya geldi. Windows 10 yazılımı yüklü bilgisayarlara “uçuş  kontrolü ve gerçek zamanlı veri aktarım yetenekleri” oluşturmasına olanak tanıyan geliştirme seti (SDK) için bir araya gelen iki şirket, endüstriyel drone çözümleri geleceğinin en önemli adımlarından birine imza attı.

drone destek Drone lideri DJI ve Microsoft bir araya geldi!

Endüstriyel drone çözümlerinin geliştirilmesi için atılan bu adım sonucunda tarım, inşaat ve kamu güvenliği dahil olmak üzere bir dizi sektör için kolaylıklar yaratılması hedefleniyor. Ayrıca, Çinli drone üreticisi Microsoft’a özel olarak hazırlanan ticari drone hizmetleri de yakın zamanda karşımıza çıkacak. Bu gelişme için de Azure bulut sistemi odak noktası oluyor.

Microsoft ve DJI gibi iki büyük devi bir araya getiren SDK nedir?

SDK (Software Development Kit), donanım ve yazılım geliştiricileri için sunulan bir takım yazılım geliştirme araçlarını bir araya getiren açık kodlu bir geliştirme aracıdır. SDK’lar sıklıkla API, örnek kodlar ve dokümantasyon data verilerini de içlerinde barındırmaktadır.

drone destek Drone lideri DJI ve Microsoft bir araya geldi!

Bu iki teknoloji devini bir araya getiren her platformun daha çok yazılıma ve destekli donanıma sahip olması birer avantajdır. Örneğin Android için yayınlanan SDK sayesinde daha çok geliştirici kendi uygulamalarını geliştiriyor ve bu uygulamalarını Google Play üzerinden yayınlıyor. Uygulama açısından daha zengin hale gelen platformlar da tüketiciler tarafından daha çok rağbet görüyor.

Endüstriyel drone çözümleri için büyük bir adım

SDK sadece dronları kontrol etmeyi mümkün kılmamakta, aynı zamanda multispektral sensörler veya üçüncü parti donanım entegrasyonuna da olanak sağlayacaktır. SDK, müşterilerin halihazırda olduğundan daha fazla çözüm üretebilmeleri için geliştiriliyor.

DJI, Azure kullanmaya başladı

DJI, Microsoft’un Azure platformunu ticari çözümler için tercih edilen bulut sağlayıcısı olarak kullanacak. Ayrıca, kurumsal müşterileri için drone görüntülerini ve videolarını yorumlamak ve analiz etmek için Microsoft’un AI hizmetlerini de kullanacak.

Microsoft Build 2018

Microsoft’un Build 2018 etkinliği sırasında iki şirket, bu ortaklığın sonuçlarının neler olabileceğini gösterdi. SDK ve Azure kullanan bir DJI Mavic Air drone taradığı görüntüler yardımıyla hasarlı bir boru belirledi. Hasarlı boru, bir Windows 10 uygulamasında gerçek zamanlı olarak gösterildi. Etkinlik sırasında, DJI’ın Matrice 210 RTK’sı ile Microsoft’un Azure IoT’inin bir arada çalışacağı da açıklandı.

Küresel çapta yaklaşık 700 milyon aktif Windows 10 kullanıcısı olan Microsoft ile yapılan bu en son ortaklık ile, DJI’nın Enterprise pazarına girme konusunda çok ciddi olduğu kesin. Windows ve Azure IoT Edge Servisleri için gerçek zamanlı yapay zeka ve makine öğrenimi dronlara entegre edilecek.

Microsoft’tan Scott Guthrie “DJI ticari drone teknolojisinde liderdir ve Microsoft Azure ticari işletmeler için tercih edilen bir üründür. Birlikte, rakipsiz akıllı bulut ve Azure IoT yetenekleri bulunan cihazlar ortaya çıkaracağız; bu da, tarım, kamu güvenliği, inşaat ve daha fazlasını kapsayan çok sayıda endüstri için önemli bir adımdır ” şeklinde konuştu.