DJI Phantom 4 RTK incelemesi: yeni drone almaya değer mi?

0
859
DJI Phantom 4 RTK ve D-RTK 2 Mobile Station fiyat drone haritalama

DJI Phantom 4 RTK ve D-RTK 2 Mobile Station satışa çıktı

Çinli drone üreticisi DJI bir hobi ürününü daha makyajladı ve endüstriyel drone çözümleri için yeniden piyasaya sürerek DJI Phantom 4 RTK ve D-RTK 2 Mobile Station satışlarını başlattı. Mavic’in Enterprise dönüşümü ile başlayan bu süreç olumlu tepkiler almış olmalı, özellikle de ABD dışındaki ülkelerin kur farkından dolayı drone teknolojilerinden iyice elini ayağını çektiği göz önüne alınırsa.

DJI Phantom 4 RTK ve D-RTK 2 Mobile Station fiyat drone haritalama

1″ CMOS; Effective pixels 20 MP kameraya sahip drone modeli DJI Phantom 4 RTK fiyatı 5.700 Euro iken D-RTK 2 Mobile Station ile birlikte fiyatı ise 7.800 Euro olarak sunuldu. Bu ürünleri Türkiye’den almak isterseniz ise sıkı bir pazarlığa ve drone destek ekibine ihtiyacınız var.

DJI Phantom 4 RTK özellikleri

Öncelikle RTK nedir sorusuna kısa bir göz atalım; Real-time Kinematics olarak karşımıza çıkan bu terim, gerçek zamanlı yani santimetre seviyesinde doğruluk ile uydu tabanlı konumlama sağlıyor. RTK desteği binalarla dolu şehir ortamlarında, görüntüleme ve uçuş becerisini artırıyor.

RTK modülü entegre edilmiş olan drone da gerçek zamanlı ve kusursuza yakın bir konumlama imkanı sunuyor. DJI bu sistemi daha da kuvvetlendirmek için bir de D-RTK 2 Mobile Station yer istasyonuyla işini sağlama almış. RTK konumlandırma modülü, GPS L1 L2,GLONASS L1 L2, Galileo E1 E5a ve BeiDou B1 B2 uydularıyla entegre çalıştığı için kurulum süresinde yüzde 75 oranında bir hız artışı var. Bu destek sayesinde, güvenli uçuş ve karmaşık alan görüntüleme ve harita çıkartma işlemleri neredeyse en basit seviyeye çekilmiş durumunda.

TimeSync ve Mobile SDK desteği var

DJI Phantom 4 RKT’nın konumlandırma modülleri ile gelen TimeSync sistemi, devamlı olarak uçuş kontrolcüsüne, kameraya ve RTK modülüne erişim sağlayarak bu birimden daha doğru oranlarda faydalanmanızı sağlayacak. Mobile SDK desteği de P4 RTK için önemli yenilikler arasında yer alıyor.DJI Phantom 4 RTK ve D-RTK 2 Mobile Station fiyat drone haritalama

Phantom 4 RTK işletmelerinizde size ne yarar sağlayacak?

RTK haritalama sistemleri inşaat sahaları; hava yolları inşası, geniş çaplı yol çalışmaları, çoklu site yapılanmaları ya da dar alanda haritalama işlemleri için oldukça işlevsel ürünler. 1-2 cm arasında kararlılık sağlayan modül sayesinde oldukça spesifik sonuçlar elde edilmesi mümkün.

DJI Phantom 4 RTK yazılımsal özellikleri

Öncelikle güncellemeler Phantom 4 Pro ile benzer. DJI Assistant 2 ile güncellemelerinizi yapabilirsiniz. Buna ek olarak uzaktan kumanda ve drone eş zamanlı olarak GS RTK App üzerinden güncelleniyor. Uygulamaya Mapbox harita verilerini sağlamış ancak Mobile SDK desteği sayesinde kendi verileriniz ile de uçuş yapabilirsiniz. Phantom 4 RTK, RTCM 3.0 data, RTCM 3.1 data, MSM4,MSM5, MSM6 ve MSM7 datalarını destekliyor.

Haritalama için hangi programlar kullanılır?

Haritalama konusunda endüstriyel drone çözümleri sunan yazılımların başında Drone Deploy ve PiX4D olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazılımların ücretsiz sürümleri ve sitelerinde bolca bilgi mevcut. PiX4D’nin de geçtiğimiz dönemde İstanbul’da düzenlediği ve drone haritalama iş alanları ve kendi ürünlerinin tanıtımını yaptıkları bir çalıştayı gerçekleşti. Bu gibi etkinliklere katılabilir ya da ücretli eğitimler ile bu konudaki tecrübelerinizi arttırabilirsiniz.

DJI Phantom 4 RTK ve D-RTK 2 Mobile Station fiyat drone haritalama drone deploy pix4d

DJI Phantom 4 RTK kutu içeriği

DJI Phantom 4 RTK kutu içeriğine bir göz atalım;

  • 5870 mAh kapasiteli 468 gram ağırlığında iki adet LiPo 4S  akıllı uçuş bataryası.
  • Standart uzaktan kumanda ve akıllı bataryası.
  • Batarya şarj istasyonu.
  • Kablo seti.
  • Dört adet pervane ve bir takım aksesuarlar  ve kullanma klavuzu yer alıyor.

Sonuç olarak, DJI Phantom 4 RTK ucuz bir çözüm sunmayı amaçlıyor. Matrice 200 serisinin sağladığı bazı avantajları bünyesine alarak daha portatif ve kolay bir kullanım için ortaya çıkan bir ürün.