Ünlü sinemacılardan drone sinematografisi için 5 öneri!

0
617
drone sinematografi dronedestek

Dronların ortaya çıkışı Amerikan sinema dünyasının ve bağımsız film yapımcıları için görsel hikaye anlatımında çıtayı oldukça yükseltti. Maliyetlerinin düşmesi ve kolay ulaşabilir olmasıyla birlikte drone ile çekilen sinema sahneleri hızla artıyor ve çarpıcı görüntüleri izliyoruz. New York’ta düzenlenen WeWork Penn Station’da sette droneların kullanımı hakkında panele katılan önemli sinemacılar pek çok ayrıntıyı ele aldılar. Panelistler arasında bulunan Jimmy Olivero (SkyCamUSA), Edward Kostakis (Xizmo Media), Robert Pascale (Pond5) ve Jason Ward (Candy Factory) içinde bulunduğu ekip, drone sineması ile uğraşan genç yönetmen ve sinemacılar için 5 öneride bulundu.

Dronlar gökyüzünden kayıt yapabileceğiniz kameralardan daha fazlasıdır

Drone düşünüldüğünde çoğu zaman sadece gökyüzünden kayıt yapabileceğiniz kameralar akla geliyor. Büyüyen şehirler ve ormanlar gökyüzünden harika görünüyor olabilir ancak dronların yetenekleri sadece bununla sınırlı değil. Pascale, “Sinematografların hikayelerini anlatmak için kullandıkları teknikleri kullanmalıyız” diyor. Gişe rekortmenleri, zor alanlarda çekim yapmak ve yaratıcı görüntüler ortaya çıkarmak için dronelardan yararlanıyor. Skyfall’un açılış sahnesi dronlar kullanılarak çekildi. 007, bir motorsikletin üstünde çatılarda teröristlerle mücadele ediyor.

Dronlardan para tasarrufu yapmanızı sağlar

Sinema dünyasındaki içerik oluşturucular her zaman bütçeler konusunda endişelidir. Sete vinç, jibs, helikopter gibi yüksekten görüntü almak için kullanılan makinelerin kiralanması oldukça maliyetlidir. Dronelar sayesinde bu maliyetler ve çekim zamanları oldukça düştü.

Dronlar anlattığınız hikayeyi daha ilginç gösterebilir

Dronları sette kullanmak heyecan vericidir, ancak kesinlikle fazla kullanılmamalı. Öncelikle anlattığınız hikayeye sadık kaldığınızdan emin olun.

dronedestek drone sineması 5 öneri
“Harry Potter ve Sırlar Odası’nda yer alan bu sahnenin arka planı bir drone ile çekildi.”

Drone çekimleri için hazırlanmanız gereken süreye önem verin ve acele iş yapmayın

Oliveron, “Drone çekimi dikkatlice planlanmalı” diyor. Drone operatörünüz, çekimden 24-48 saat önce kamera / drone kombinasyonunu monte etmek, test etmek ve çekime hazır hale getirdiğinden emin olmalıdır. Bu çekim gününde pek çok aksiliğin ve olası kaza maliyetlerinin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Kostakis, “Bir kamera ne kadar karmaşıksa o kadar zamana ihtiyacın olacaktır” diyor. DJI Phantom 4 gibi insansız hava araçlarının kurulumunu sadece birkaç dakika sürebilirken, bir Red, gibi bir kamerayı hazırlamak bir gün kadar sürebilir. Ekipmanı doğru bir şekilde kurmak ve test etmek için kendinize veya drone operatörünüze yeterli zamanı verin. Uzun vadede bu zaman size zaman ve para kazandıracaktır.

Değişen drone kanunlarını takip edin

Henüz drone teknolojisi ve insansız hava araçları oldukça yeni olduğu için bu araçlarla ilgili çıkartılan kanunlar da her geçen gün değişiklik göstermektedir. Bu kanunları dronedestek.com’da takip edin ve olası cezalardan, sayfalarca doldurulması gereken evraklardan ve takip sürelerinden kendinizi kurtarın.

Ünlü sinemacıların tavsiyelerini dikkate almanız dileğiyle!